Urządzenia przemysłowe, a podatek u źródła (WHT)
Praktyka interpretacyjna polskich organów podatkowych potwierdza tendencję do rozszerzającej wykładni kategorii należności za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego podlegających ryczałtowemu opodatkowaniu podatkiem u źródła (WHT) na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 1 Ustawy CIT.
Przepisy Ustawy CIT nie precyzują jakie przedmioty należy zaliczyć do wyżej wymienionej kategorii. To na płatniku podatku u źródła (podmiot wypłacający należność za użytkowanie danego urządzenia) spoczywa obowiązek określenia czy dany sprzęt może wypełniać definicję urządzenia przemysłowego na gruncie przepisów o podatku u źródła.
Tytułem przykładu, w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 2 września 2024 r., sygn. 0114-KDIP2-1.4010.356.2024.3.PP wskazano, że nie można pojęcia urządzenia przemysłowego zawężać jedynie do urządzeń wykorzystywanych bezpośrednio w procesie produkcji przemysłowej. Tym samym nawet opłaty za korzystanie ze sprzętu niezwiązanego bezpośrednio z procesem produkcji mogą w świetle niedawnych interpretacji indywidualnych podlegać opodatkowaniu podatkiem u źródła. Wśród przykładów takich urządzeń interpretacje wymieniają na przykład kontenery transportowe oraz kontenery socjalno-biurowe.
Jednoznacznemu określeniu konsekwencji podatkowych związanych z użytkowaniem danego urządzenia (na przykład na podstawie umowy najmu albo leasingu) pomóc może weryfikacja zapisów umowy z zagranicznym kontrahentem związanej z danym urządzeniem. W związku ze zmieniającą się linią interpretacyjną wskazany okazać się może wniosek o interpretację indywidualną prawa podatkowego, który jednoznacznie potwierdziłby konsekwencje podatkowe wykorzystania danego sprzętu w bieżącej działalności gospodarczej.
Krzysztof Chmielewski