*}

Podatek Minimalny?

Drodzy czytelnicy, od dnia 1 stycznia 2024 r. powraca podatek minimalny!

Czym jest podatek minimalny?

Podatek minimalny, zwany potocznie podatkiem od spółek lub podatkiem od straty i niskich dochodów, został uregulowany w art. 24ca ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Głównym, celem wprowadzenia przez legislatora podatku minimalnego, jest ograniczenie sytuacji w których duże podmioty, mimo generowania imponujących obrotów, stale donoszą o niskim dochodzie, czy też nawet stracie. Wprowadzenie podatku minimalnego, ma za zadanie ograniczyć praktyki optymalizacyjne, stosowane przez przedsiębiorców.

Od kiedy podatek minimalny wchodzi w życie?

Mimo, że podatek minimalny został uregulowany już w roku 2022, to ustawodawca zawiesił jego stosowanie do dnia 31 grudnia ubiegłego roku.

Pierwsze rozliczenie dochodu za 2024 r. podatkiem minimalnym będzie miało miejsce za rok.

Niemniej jednak zgodnie z brzmieniem ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w przypadku podatników, których rok podatkowy jest inny niż kalendarzowy i rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2024 r. a zakończył się po dniu 31 grudnia 2023 r., zwolnienie stosuje się do końca tego roku podatkowego.

Kto podlega reżimowi podatku minimalnego?

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych, podatek minimalny obowiązuje:

a)      spółki, które mają siedzibę lub zarząd na terytoriom Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania oraz;

b)      podatkowe grupy kapitałowe.

Podatkiem minimalnym obciążeni zostaną Ci podatnicy, które:

i. ponieśli stratę ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych albo;

ii. osiągnęły udział dochodów ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych, w przychodach innych niż z zysków kapitałowych w wysokości nie większej niż 2% i wynosi on 10% podstawy opodatkowania. 

Z uwagi na fakt, że strata czy też niska zyskowność często nie jest efektem działań optymalizacyjnych, a nietrafionych decyzji biznesowych, ustawodawca stworzył zamknięty katalog kosztów i przychodów, których nie uwzględnia się przy końcowym wyniku podatkowym.

Zatem zachęcamy do kontaktu z naszą kancelarią i umówienia się na spotkanie z naszym działem podatkowym na konsultacje, celem weryfikacji, czy będą Państwo podatnikiem podatku minimalnego.

Zapraszamy do kontaktu.

Zespół Kancelarii LTM Tax & LegalUżywamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny.