*}

Czy UE zakaże importu drewna, kawy, kakao i oleju palmowego - czyli rozporządzenie UE o deforestacji ?

European Union Deforestation Regulation, czyli Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego
i Rady (UE) 2023/1115 z dnia 31 maja 2023 r. dot. importu do UE i exportu z UE produktów związanych z wylesianiem i degradacją lasów (dalej: ?EUDR?).

Za ideą wdrożenia EUDR stoi nadzieja Unii na zminimalizowanie wpływu Unii na wylesianie
i degradację lasów na całym świecie oraz zmniejszenie wkładu Unii w emisje gazów cieplarnianych i globalną utratę różnorodności biologicznej.

Nowe rozporządzenie obejmuje swym zakresem 7 produktów tzw. wysokiego ryzyka  tj. kakao, kawy, oleju palmowego, soi, kauczuku i drewna (w tym papieru) oraz bydła, bydlęcych skór i spożywczych produktów wołowych ? w nomenklaturze EUDR określone mianem ?odnośnych produktów? (szczegółowy ich zakres został określony w załączniku I do EUDR).

Zgodnie z art. 3 rozporządzenia odnośne produkty nie będą mogły być wprowadzane do obrotu ani udostępniane na rynku UE ani z niego wywożone o ile nie spełnią trzech warunków łącznie: (i) nie powodują wylesiania; (ii) zostały wyprodukowane zgodnie z właściwymi przepisami kraju produkcji; (iii) przedłożono w ich sprawie oświadczenie o należytej staranności.

Na należytą staranność w rozumieniu EUDR składają się:

  1. gromadzenie informacji i dokumentów o zgodności odnośnych produktów z rozporządzeniem (m.in.: opis produktu, ilość produktów, kraj produkcji, geolokalizację działek, gdzie wyprodukowano produkty, nazwy i dane kontaktowe producentów i dostawców produktów, a także odpowiednie rozstrzygnięcia, że produkty nie powodują wylesiania oraz zostały wytworzone z zgodnie z przepisami kraju produkcji);
  2. ocena ryzyka określająca, czy odnośne produkty mogą być niezgodne z wymogami EUDR;
  3. wdrożenie środków zmniejszających ryzyko niezgodności z wymogami EUDR.

Ponadto, dla wykazania dochowania należytej staranności, podmioty importujące i eksportujące odnośne towary będą zobligowane do wprowadzenia zestawu procedur i środków, aby zapewnić zgodność odnośnych produktów z wymogami EUDR ? tzw. system należytej staranności. Poza tym, duże przedsiębiorstwa będą zobowiązane publikować informacje w powyższym zakresie.

Rozporządzenie przewiduje możliwość kontroli importerów i eksporterów odnośnych produktów, zaś za nieprzestrzeganie przepisów EUDR grożą kary w wysokości do 4% obrotu osiągniętego na obszarze całej UE, jak również konfiskata odnośnych produktów.

Rozporządzenie weszło w życie w 2023 roku, natomiast jego najistotniejsze postanowienia znajdą zastosowanie dopiero od 30 grudnia 2024 r. Zaś w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw powstałych od 2021 r., EUDR zacznie je obowiązywać od 30 czerwca 2025 r.

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny.