Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych
Czym jest Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych?
Od 13 października 2019 r., wszedł w życie powszechny obowiązek rejestracji w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych (zwany dalej: ,,CRBR?). CRBR to kolejny publiczny, ogólnopolski, nieodpłatny rejestr, prowadzony przez Ministra Finansów, który ma na celu ujawnianie osób rzeczywiście zarządzających firmami (tzw. beneficjentów rzeczywistych). CRBR jest rejestrem jawnym, prowadzonym w formie elektronicznym, każdy może zweryfikować dane wpisane do CRBR. Nie wszędzie tak jest. Choć obowiązek wprowadzenia takiego rejestru wynikał z przepisów unijnych, w sporej części krajów rejestry nie mają jawnego charakteru.
Kim jest beneficjent rzeczywisty?
W rejestrze tym ujawnione są dane o beneficjentach rzeczywistych, czyli o osobach fizycznych, które sprawują bezpośrednio lub pośrednio kontrolę nad podmiotami gospodarczymi zarejestrowanymi w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Zatem beneficjentem rzeczywistym jest osoba fizyczna, która ma możliwość wywierania decydującego wpływu na działanie podejmowane przez podmiot gospodarczy. W przypadku spółek kapitałowych, beneficjentami rzeczywistymi z reguły są to udziałowcy posiadający prawo własności więcej niż 25% ogólnej liczby udziałów lub akcji w spółce.
Kiedy należy złożyć wniosek do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych?
Tytułem przykładu w CRBR, zbierane są dane beneficjentów rzeczywistych wszystkich spółek prawa handlowego, które podlegają wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego (zwany dalej: ,,KRS?). Obowiązkowi wpisu do KRS, podlegają wszystkie spółki prawa handlowego, to jest:
a) spółki osobowe
- spółki jawne
- spółki partnerskie
- spółki komandytowe
- spółki komandytowo-akcyjne
b) spółki kapitałowe:
- spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
- spółka akcyjna
- prosta spółka akcyjna
Z obowiązku rejestracji w KRS, zwolnione są spółki zagraniczne, które prowadzą działalność gospodarczą na terenie Polski w formie oddziału.
Zgłoszenia do CRBR dokonuje osoba ustawowo uprawniona do reprezentacji spółki. W zgłoszeniu tym ujawnia się takie dane beneficjenta rzeczywistego jak:
- imię i nazwisko;
- obywatelstwo;
- państwo zamieszkania;
- numer PESEL albo datę urodzenia ? w przypadku osób nieposiadających numeru PESEL;
- funkcję uprawniającą do dokonania zgłoszenia;
oraz takie dane podmiotu, którego zgłoszenie dotyczy jak:
- nazwa (firma);
- forma organizacyjna (np. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością);
- siedziba;
- numer KRS;
- numer NIP.
Zgłoszenie musi zostać opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP oraz zawierać oświadczenie osoby dokonującej zgłoszenia do CRBR o prawdziwości informacji zgłaszanych do CRBR. Oświadczenie, o którym mowa w zdaniu poprzednim składane jest pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.
Podmioty, które mają obowiązek zgłoszenia do CRBR, a są postawione w stan likwidacji lub upadłości, nie są zwolnione z obowiązku zgłoszenia do CRBR i jego aktualizacji.
Nowe podmioty gospodarcze, muszą zgłosić się do CRBR w terminie 14 dni od dnia wpisu do KRS. W terminie 14 dni, należy złożyć również zgłoszenie aktualizacyjne w CRBR, w sytuacji gdy zmianie ulegnie którakolwiek, z wyżej wymienionych informacji.
Jakie są negatywne konsekwencje za brak zgłoszenia wniosku do CRBR?
Brak zgłoszenia w terminie 14 dni beneficjenta rzeczywistego od dnia wpisu do KRS, a w przypadku zmiany danych podanych w zgłoszeniu pierwotnym, w terminie 14 dni od dnia powstania tej zmiany, a także podanie w CRBR danych niezgodnych ze stanem faktycznym może spowodować nałożenie na podmiot kary pieniężnej w wysokości do 1.000.000zł.
Zatem, jeżeli w ostatnim czasie założyliście spółkę bez udziału naszej Kancelarii lub dokonaliście Państwo korporacyjne zmiany, takie jak zmiana nazwy/siedziby spółki, zbyliście udziały/akcje, to zapraszamy do kontaktu, celem zweryfikowania, czy prawidłowo został wykonany obowiązek zgłoszenia zmian do CRBR, celem uniknięcia kary.
Zapraszamy do kontaktu.
Zespół Kancelarii LTM Tax & Legal